NOWOŚCI WYDAWNICZE


“JAK WYHODOWAŁEM CZYTELNIKA … “

 Marcin Pałasz, autor ponad czterdziestu książek dla dzieci i młodzieży, wyhodował nie jednego, lecz całe rzesze czytelników. Jego książki są czytane przez przedszkolaków, uczniów i studentów, zaś przygody psa Elfa rozśmieszają ich, a czasami wzruszają do łez. Na spotkaniu autorskim, które odbyło się 26. kwietnia dla uczniów klas Va i Vc pisarz wyznał, że wielokrotnie próbował napisać kryminał, horror czy romans, lecz nieodmiennie spod jego pióra wychodziły komediowe wersje tych gatunków literackich. I tak już pewnie zostanie. Wszak za to właśnie czytelnicy kochają jego książki. Doceniają je także krytycy i znawcy literatury dziecięcej i młodzieżowej. Marcin Pałasz był wielokrotnie wyróżniany i nagradzany, a za książkę „Sposób na Elfa” otrzymał Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego.

    


Z KSIĄŻKĄ NA WALIZKACH…

W ramach akcji „Z książką na walizkach”  uczniowie klasy III A uczestniczyli w spotkaniu  z autorką serii książek o Filipku, Okropnym Maciusiu czy Detektywie Kefirku – Małgorzatą Strękowską-Zarembą.

    Pani  Małgosia opowiadała dzieciom o tym jak wygląda praca pisarza, skąd czerpie pomysły na nowe książki, jakie książki lubi pisać i dlaczego. Dzieci wysłuchały fragmentów tekstu przeczytanych przez miłego gościa, brały udział zabawach, rozwiązywały zagadki. Na zakończenie pani Strękowska-Zaremba obejrzała ilustracje, które dzieci wykonały do książki „Filipek i szkoła” i wybrała trzy. Autorzy wybranych prac dostali dyplomy i nagrody książkowe, oczywiście z autografem.  Serdecznie dziękujemy za przemiłe spotkanie.


MIĘDZYSZKOLNY TURNIEJ WIEDZY O BAŚNIACH BRACI GRIMM

12 kwietnia 2018 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w II Międzyszkolnym Turnieju Wiedzy o Baśniach Braci Grimm. W szranki turnieju stanęli uczniowie siedmiu szkół podstawowych. Poziom turnieju był bardzo wysoki i wyrównany. Uczestnicy musieli się wykazać doskonałą znajomością treści baśni i bezbłędnie rozwiązać test z pytaniami zamkniętymi i otwartymi. Doskonale poradziła sobie z tym uczennica klasy Va – Julia Szubert.
Zajęła w Turnieju III miejsce. Gratulujemy!!!



BĄDŹMY  JAK MOLE KSIĄŻKOWE…

Dnia 5 kwietnia odbyły się zajęcia edukacyjne klasy II a w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Tematem spotkania był Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, dlatego też udaliśmy się w odwiedziny do Filii dla Dzieci i Młodzieży, która jest królestwem książki dziecięcej.

    Uczniowie zapoznali się z przepiękną placówką, poznali zasady, jakie tam obowiązują oraz najciekawszy punkt programu – zobaczyli przepiękne, kolorowe książki, które… od razu chcieli wypożyczyć. Niestety nie mogli tego uczynić, ponieważ nie byli czytelnikami tej filii.


PASOWANIE  NA CZYTELNIKA

W marcu bibliotekę szkolną odwiedziły dzieci z klas Ia, Ib i Ic . Najmłodsi uczniowie  naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników. Dzieci mogły pochwalić się swoją wiedzą na temat poszanowania książek i poznały zasady korzystania ze zbiorów bibliotecznych. Nowi czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki. Potem wszyscy zostali pasowani na czytelników. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało w prezencie zakładkę do książki wykonaną przez starszych kolegów.

Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.


22 GRUDNIA – ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY

Niezwykle ważnym dla szkoły wydarzeniem było nadanie jej imienia – Gustawa Morcinka. Nastąpiło to 23 stycznia 1965 roku.  Natomiast wydarzenie z 20 grudnia 1969 roku dało początek szkolnemu ceremoniałowi – corocznym obchodom Święta Patrona. Tego dnia wręczono placówce sztandar i odsłonięto popiersie Gustawa Morcinka.
    W tym roku szkolnym Dzień Patrona obchodziliśmy 22 grudnia. Tego dnia wszyscy uczniowie przyszli do szkoły ubrani na galowo. Pod popiersiem patrona szkoły zostały złożone kwiaty, a poczet sztandarowy wystawił wartę honorową.
    Wszystkie klasy zwiedziły także wystawkę prezentującą życie i twórczość Gustawa Morcinka. Uczniowie tego  wysłuchali fragmentów książek pisarza oraz wzięli udział w konkursach plastycznych.  


27.11.2017 – SPOTKANIE AUTORSKIE

Spotkanie autorskie z twórczynią literatury dziecięcej, panią Agnieszką Frączek odbyło się w poniedziałek, 27 listopada. Miało ono formę spontanicznego dialogu pomiędzy autorką i zebranymi dziećmi. Poetka bardzo łatwo nawiązała kontakt z młodymi czytelnikami. Chętnie odpowiadała na pytania i w sympatyczny sposób czytała dzieciom fragmenty swoich wierszy.
Po spotkaniach dzieci chętnie korzystały z możliwości zakupienia książek, uzyskania autografów oraz uwiecznienia mile spędzonych chwil, na pamiątkowych fotografiach.


PODSUMOWANIE MIESIĄCA BIBLIOTEK SZKOLNYCH

27 października  podsumowaliśmy obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Każdy czytelnik naszej biblioteki szkolnej, który wypożyczył przynajmniej jedną książkę, mógł poczęstować się cukierkiem.  Tego dnia odwiedziło nas bardzo wielu uczniów, a po wypożyczenie książki ustawiały się bardzo długie kolejki.


STARSI – MŁODSZYM

W dniach od 23 do 27 października w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz udziału w akcji głośnego czytania odbyło się wspólne czytanie książek pod hasłem ” STARSI – MŁODSZYM”. Uczniowie klas IV – VII głośno czytali swoje ulubione książki dzieciom z klas I – III.


HARMONOGRAM OBCHODÓW
MIESIĄCA BIBLIOTEK SZKOLNYCH
PAŹDZIERNIK 2017

  1. Konkurs plastyczny dla klas 1-3 “Mój ulubiony bohater literacki” – termin do 5.10.2017r.
  2. Konkurs plastyczny dla klas 4-6 na plakat promujący bibliotekę szkolną – termin do 5.10.2017r.
  3. Konkurs dla klas 4-6 “Zostań poliglotą”. Należy przetłumaczyć słowa “biblioteka” i “książka” na jak największą ilość języków – termin do 7.10.2017r.
  4. Konkurs na ułożenie krzyżówki, w której hasłem będzie słowo “biblioteka” – termin do 7.10.2017r.
  5. Starsi – młodszym” – uczniowie ze starszych klas czytają młodszym – termin 23-28.10.2017r.    
       

1. KONKURS NA KRZYŻÓWKĘ Z HASŁEM ” BIBLIOTEKA”
KLASY I – III
Mikołaj Kubacki kl. II a – I miejsce
Kinga Guźniczak kl. II a – II miejsce
Norbert Stasiński kl. II a – II miejsce
Gabriela Torchała kl. II a – III miejsce

KLASY IV -VII
Julia Wiśniewska kl. VII b – I miejsce
Kacper Jagodziński kl. V b – II miejsce
Maciej Bednarczyk kl. V b – III miejsce

2. KONKURS NA PLAKAT REKLAMUJĄCY BIBLIOTEKĘ SZKOLNĄ- PRACE INDYWIDUALNE
Julia Wiśniewska kl. VII b – I miejsce
Mateusz Całuj kl. V b – II miejsce
Kacper Jagodziński kl. V b – III miejsce

2. MÓJ ULUBIONY BOHATER LITERACKI – KONKURS PLASTYCZNY
KLASY I
Jakub Gadacz kl. I c – I miejsce
Natalia Fabisiak kl. I c – II miejsce
Karolina Kacprzak kl. I c – III miejsce
Julia Kosmala kl. I c – III miejsce

KLASY II – III
Julia Namysłowska kl. III d – I miejsce
Mateusz Nienartowicz kl. III d – I miejsce
Paulina Kasprzak kl. III a – II miejsce
Amelia Łętowska kl. II a – II miejsce
Laura Dyrda kl. III d – III miejsce
Maria Skrzypińska kl. III a – III miejsce
Marcelina Wolska kl. III d – III miejsce
Maria Dziża kl. III d – wyróżnienie
Wiktor Sobolewski kl. III d – wyróżnienie
Antonina Mrówczyńska kl. III a – wyróżnienie
Zuzanna Kubacka kl. III a – wyróżnienie

3. ZOSTAŃ POLIGLOTĄ – KONKURS JĘZYKOWY
Julia Wiśniewska kl. VII b – I miejsce
Julia Kończak kl. V b – II miejsce
Kacper Jagodziński kl. V b – III miejsce
Maciej Bednarczyk kl. V b – III miejsce
Mateusz Całuj kl. V b – IV miejsce